Ne postaje se pomorcem preko noći. Potrebna su stoljeća da se stvori i obrazuje pomorska svijest, ljubav za morem, poznavanje mora. Ta se tradicija nalazi u nama, našim obiteljima, posvuda. Namjera nam je da se ona pokaže izvan obiteljskoga i mjesnoga kruga i duboko usadi u svijesti našega hrvatskoga naroda. Taj zadatak je i u duši i ideji ovoga Muzeja, koji nastoji biti čuvar naše pomorske tradicije i upoznati ljude sa zovom mora i slavnim pomorcima, kapetanima, mornarima, brodograditeljima.
Posjetitelji će moći pogledati stalni postav muzeja, saznati što se u protekloj godini događalo u muzeju, pogledati video vodič na engleskom i hrvatskom jeziku, otkriti 3D originalni pelješki jedrenjak ...
Na temelju članka 18. Statuta Pomorskog muzeja Orebić ("Službeni glasnik Općine Orebić" br. 10/2018) i članka 49. Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada Pomorskog muzeja Orebić od 24. veljače...
Na temelju članka 18. Statuta Pomorskog muzeja Orebić ("Službeni glasnik Općine Orebić" br. 10/2018) i članka 49. Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada Pomorskog muzeja Orebić od 24. veljače…
Povjerenstvo za raspisivanje i provedbu javnog natječaja raspisuje JAVNI NATJEČAJ za imenovanje ravnatelja/ice Pomorskog muzeja Orebić.
Na temelju članka 18. Statuta Pomorskog muzeja Orebić ("Službeni glasnik Općine Orebić" br. 10/2018) i članka 46. Pravilnika o unutrašnjem ustrojstvu i načinu rada Pomorskog muzeja Orebić od 24.veljače. 2023…
Na temelju članka 18. Statuta Pomorskog muzeja Orebić ("Službeni glasnik Općine Orebić" br. 10/2018) i članka 46. Pravilnika o unutrašnjem ustrojstvu i načinu rada Pomorskog muzeja Orebić od 24.veljače. 2023…
Pomorski muzej Orebić obratio se Konzervatorskom odjelu u Dubrovniku, putem opunomoćenika Hrvatskog restauratorskog zavoda zamolbom za restauracijske radove na 2 predmeta: Atlas „Della nuova e grande illuminate face dei mare…
Pomorcima na brodovima i njihovim obiteljima kod kuće, knjiga je uvijek bila izvor znanja i kulture, što potvrđuje raznolikost tematike knjižne građe u njihovim kućnim bibliotekama. Pomorski muzej Orebić od…
Pomorski muzej Orebić ugostio je putujuću izložbu Hrvatskog prirodoslovnog muzeja pod nazivom“ Zaštita i očuvanje europskih morskih kornjača“.
Ponosni smo na uspješnu međunarodnu suradnju sa znanstvenicima iz Centre for Underwater Archaeology, Sozopol iz Bugarske, posebice s dr. Dragomirom Garbovom, arheologom za podmorje, u kojoj je naša kustosica Milena…
S velikim veseljem najavljujemo izložbu radova učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna iz Zagreba, koja će se održati u Pomorskom muzeju Orebić.
Metalne pločice dimenzija 10,5 x 2,5 cm nekada su krasile zid oglasne ploče u zgradi Uprave Pelješkog pomorskog društva. Na njima su ispisana imena brodova u vlasništvu spomenutog društva te se njima obavještavalo o dolasku odnosno odlasku pojedinog broda.
U narodnim vjerovanjima, postoje razne legende. U pučkoj predaji kaže se da se bura rađa na Dinari, krsti u Makarskoj, a piruje u Senju.
Norveška je 1840. godine bila prva država koja je proizvela ove staklene ribarske kugle, a Japan je tu proizvodnju nastavio od 1910.g. do danas.